Archive for Wrzesień, 2012

Koszary III baonu 50 pp w Sarnach

piątek, Wrzesień 28th, 2012

Co prawda prezentowane niemieckie zdjęcie lotnicze pochodzi z 1944 roku (czyli już po ponownym zajęciu tego terenu przez oddziały radzieckie) ale układ zabudowy koszarowej raczej nie uległ zmianie.
(więcej…)

Żurawiejki 16 p.uł.wlkp.

poniedziałek, Wrzesień 17th, 2012

Każdy z pułków kawalerii mógł „poszczycić się” żurawiejką (i to nie jedną) na swój temat. Jedne chwalily, inne ganiły, niektóre przytykały. O 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz Dreszera śpiewano tak:
(więcej…)

SOdP – promocje 1924

piątek, Wrzesień 14th, 2012

Spis promowanych na oficerów.
Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował z dniem 1.9.1924 podporucznikami Armii Polskiej następujących absolwentów Szkoły Oficerskiej dla Podoficerów w Bydgoszczy.
(więcej…)

Odnaleziono szczątki kpt. Adama Kuźnickiego?

piątek, Wrzesień 14th, 2012

W mijającym tygodniu archeolodzy przeprowadzili badania zbiorowej mogiły, której umiejscowienie wskazał p. Hubert Lemańczyk – leśniczy z Gródka k. Laskowic Pomorskich. Mimo wcześniejszej ekshumacji przeprowadzonej po wojnie w eksplorowanym grobie natrafiono na szczątki 44 osób (w tym także kobiet i dzieci) – najprawdopodobniej ofiar niemieckich lotników dokonujących naloty na wycofujące się w kierunku na Świecie oddziały m.in. 27 Dywizji Piechoty odcięte w Borach Tucholskich.
Obecnie prawdopodbnie można zidentyfikować trzy osoby. Wśród nich jest nieśmiertelnik należący do kapitana Adama Kuźnickiego – dowódcy I batalionu 50 Pułku Piechoty im. Francesco Nullo.
(więcej…)