50 pułk piechoty – 1925

Zatwierdzam następującą obsadę zastępców d[owód]ców pułków, kwatermistrzów, dowódców baonów i komendantów składnicy wojennej pułków piechoty:

50 p.p.
[Dowódca pułku] [ppłk Jaxa-Rożen Stanisław]
Zastępca dowódcy pułku: ppłk Bracharz Leopold
Kwatermistrz mjr Sosialuk Piotr
I Baon mjr Szadbej Norbert
II Baon mjr Orłowski Walerjan
III Baon mjr Polityński Bronisław

Continue reading

Poświęcenie chorągwi pułkowej

W Kowlu dokonano uroczystego poświęcenia chorągwi 50-go pułku piechoty strzelców kresowych im. Francesco Nullo. Po poświęceni tak goście jak i cały pułk zasiedli do wspólnego żołnierskiego obiadu. Po toaście na cześć Prezydenta Rzeczypospolitej, zabrał głos włoski pułkownik Ivaldi, który wzniósł kielich z okrzykiem „Niech żyje Polska!” Wieczorem odbyło się galowe przedstawienie teatru łuckiego („Damy i huzary”). Chorągiew dla pułku kowelskiego
ufundowali obywatele m. Kowla i okolic. Na sztandarze mieści się herb Kowla. Dawny sztandar tego pułku, ofiarowany przez miasta włoskie Bergamo i Mediolan, złożono w Muzeum Wojskowym w Warszawie.
Continue reading

Pożar w koszarach na Górce

Pożar w koszarach 50 p. p. w Kowlu wybuchł 15 lutego 1931 r. Zapalił się budynek, w którym mieściła się spółdzielnia wojskowa, pomieszczenia orkiestry (szkoła muzyczna), mieszkania podoficerskie i częściowo koszary żołnierskie. Część budynku spaliła się. Akcję ratunkową prowadziła straż ogniowa przy pomocy wojska. Akcja jednak była bardzo utrudniona z powodu braku wody, którą później dowożono parowozami kolejowymi.
Continue reading

Ponury Bazyli

Wiersz autorstwa Anny Onichimowskiej

Nie wiadomo gdzie
nie wiadomo skąd
nie wiadomo jak
nie wiadomo po co
zjawił się Ponury Bazyli.

Był tak ponury,
że na jego widok
uciekali wszyscy
tam, gdzie pieprz rośnie,

nie wiadomo skąd
nie wiadomo jak
nie wiadomo po co
zjawił się Ponury Bazyli.

Continue reading