Odnaleziono szczątki kpt. Adama Kuźnickiego?

W mijającym tygodniu archeolodzy przeprowadzili badania zbiorowej mogiły, której umiejscowienie wskazał p. Hubert Lemańczyk – leśniczy z Gródka k. Laskowic Pomorskich. Mimo wcześniejszej ekshumacji przeprowadzonej po wojnie w eksplorowanym grobie natrafiono na szczątki 44 osób (w tym także kobiet i dzieci) – najprawdopodobniej ofiar niemieckich lotników dokonujących naloty na wycofujące się w kierunku na Świecie oddziały m.in. 27 Dywizji Piechoty odcięte w Borach Tucholskich.
Obecnie prawdopodbnie można zidentyfikować trzy osoby. Wśród nich jest nieśmiertelnik należący do kapitana Adama Kuźnickiego – dowódcy I batalionu 50 Pułku Piechoty im. Francesco Nullo.

Kapitan Adam Kuźnicki urodził się 3 października 1903 r. Mianowany na podporucznika ze starszeństwem 31 sierpnia 1924 r. (porucznik ze starszeństwem 31.08.1926; kapitan ze starszeństwem 1.01.1935). Służbę w Wojsku Polskim rozpoczał w 13 Pułku Piechoty, nastepnie służył w Korpusie Ochrony Pogranicza i 3 Pułku Piechoty Legionów. Do 50 Pułku Piechoty stacjonującego w Kowlu został przeniesiony w 1935 lub 1936 r. obejmując dowództwo 1 kompanii cieżkich karabinów maszynowych. Po sierpniowej mobilizacji objął dowództwo I batalionu, na czele którego wyruszył na Pomorze.

Do tej pory uważano, że szczątki kpt. Kuźnickiego zostały złożone w mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Świekatowie.

Jak poinformował p. Robert Grochowski – kierownik badań archeologicznych, nieśmiertelnik kpt. Adama Kuźnickiego (połówka z jednym otworem) odnaleziono w żuchwie szkieletu nr 21. W chwili obecnej szkielety poddawane są badaniom antropologicznym. Z związku z rozbieżnościami co do miejsca pochówku, zwracam się z prośbą o wszelkie zdjęcia kpt. Adama Kuźnickiego. Cenne będą również dane dotyczące jego anatomii (zwłaszcza wzrostu) oraz przebytych urazów. Poszukiwana jest również rodzina kpt. Kuźnickiego, celem przeprowadzenia badań DNA.