Święto 50 Pułku Piechoty w 1929 r.

Święto pułkowe
11 maja obchodził dziesięciolecie 50 p. p. Strzelców Kresowych im. Franciszka Nullo. W gmachu garnizonu odbyło się święto pułkowe przy udziale Pana Wojewody, władz administracyjnych i samorządowych oraz duchowieństwa. Po mszy polowej odbyła się defilada, potem obiad żołnierski i popisy sportowe, wreszcie bal reprezentacyjny w Kasynie. Continue reading

RKU Bydgoszcz w latach 1945-1949

Rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego Nr 10/org. z dnia 20 stycznia 1945 r. oraz na podstawie rozporządzenia ministra obrony narodowej w porozumieniu z ministrem administracji publicznej z dnia 20 stycznia 1945 r. o utworzeniu rejonowych komend uzupełnień (RKU) i ustaleniu ich zasięgu terytorialnego (Dz.U. Nr 4. poz. 15) została powołana Rejonowa Komenda Uzupełnień Bydgoszcz obejmująca swym zasięgiem miasto Bydgoszcz oraz powiaty bydgoski, wyrzyski, chodzieski, sępoleński i szubiński.
Już 26 stycznia 1945 r. do miasta przybyła grupa organizacyjna pod dowództwem mjr. Jana Demkowa., jednocześnie rozplakatowano obwieszczenia o rejestracji i mobilizacji mężczyzn do wojska oraz przystąpiono do zbierania sprzętu i mebli biurowych do wyposażenia kancelarii.
W październiku 1945 r. w wyniku utworzenia jednolitej sieci RKU na terytorium Polski (Rozporządzenie ministra obrony narodowej w porozumieniu z ministrem administracji publicznej z dnia 21 sierpnia 1945 r. w sprawie utworzenia rejonowych komend uzupełnień (Dz. U. Nr 33, poz. 196) w miejsce dotychczasowej RKU Bydgoszcz utworzono:
– RKU Bydgoszcz-Miasto (miasto Bydgoszcz)
– RKU Bydgoszcz-Powiat (powiaty bydgoski i szubiński)
– RKU Sępólno (powiaty sępoleński, wyrzyski i złotowski)
Powiat chodzieski został włączony do RKU Wągrowiec. W sierpniu 1948 r. dokonano korekty zasięgu terytorialnego RKU, w ramach której powiat wyrzyski dołączono do RKU Bydgoszcz-Powiat.
Continue reading

La Legione Polacca / Legion Polski we Włoszech

La Legione Polacca
Approvata nei giorni immediatamente precedenti la battaglia di Vittorio Veneto, la costituzione di una Legione Polacca con prigionieri di quella nazionalita aveva inizio solo nei primi mesi del 1919.
Legion Polski
Zatwierdzony w dniach bezpośrednio poprzedzających bitwę pod Vittorio Veneto, organizacja Legionu Polskiego z jeńcami tej narodowości rozpoczęła się dopiero w pierwszych miesiącach 1919 r.

L’Esercito Italiano nella Grande Guerra, L’Esercito Italiano nell’estate del ’18 (s. 174)

Arditi Polacchi

Polacy na froncie włoskim w 1918 r.? W szeregach cesarskiej i królewskiej Armii jak najbardziej zrozumiałe. Ale Polacy walczący po stronie Ententy? Pod polską komendą? Tak! Był taki oddział, a jego żołnierze zostali uhonorowani najbardziej prestiżowymi medalami nadawanymi w armii włoskiej. Srebrne i brązowe Medale za Męstwo Wojskowe to tak jakby w Wojsku Polskim otrzymać Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.
O wynikach mojego kilkudniowego śledztwa „dziennikarskiego” można przeczytać w tekście, który zamieściłem na portalu Academia.edu: Arditi Polacchi. A że, jak to mówi prokuratura, „sprawa jest rozwojowa” – temat drążę dalej, wkrótce więcej szczegółów.

Oddział Wydzielony 30 DP w Małopolsce Wschodniej 1938/1939

Ze wspomnień mjr. Seweryna Kozyry

W miesiącu grudniu 1938 znalazłem się i ja ze swym Oddziałem Wydzielonym z 30 Dywizji Piechoty z Polesia – w sile jednej kompanii strzeleckiej + pluton ciężkich karabinów maszynowych, w sumie około plus minus 200 ludzi we wsi Jawora/pow. Turka i Stryjem woj. lwowskie ze znanym celem. Wchodziłem w skład batalionu dowodzącego przez mjr. Szlichtingera w 79 p.p. Moja kompania miała: 3 plutony strzeleckie i jeden pluton C.K.M. pod dowództwem oficerów w stopniu p.poruczników w tym, że dowódcy plutonu C.K.M. był porucznikiem. Ja w tym czasie byłem kapitanem. Posiadałem jedną kuchnię polową, jeden wóz przykuchenny, jeden wóz sanitarny, 2 wozy amunicyjne. Jednostek ognia ostrej amunicji miałem 6 z tym, że 2 jednostki stale były przy żołnierzach, a 4 jednostki na wozach.
Były to piękne strony i okolice. Niedaleko słynny Rozłucz i Sianki. Tu są źródła Dniestru i Stryja i Sanu. Continue reading

D-Day i Australijczycy

Aktywnie w dniu lądowania w Normandii brało udział około 3300 Australijczyków. Liczba ta obejmuje 2800 członków RAAF i RAF (zarówno pilotów jak i żołnierzy obsługi naziemnej), 500 marynarzy Royal Australian Navy i około 13 oficerów Australijskich Sił Imperialnych (AIF) służących w Armii Brytyjskiej (w celu zbierania doświadczeń w planowaniu i przeprowadzaniu dużych działań desantowych).
6 czerwca 1944 r. zginęło 14 Australijczyków, z czego 12 było lotnikami RAAF, a 2 członkami RAN.
Według dokumentacji CWGC, w okresie kampanii w Normandii zginęło 1117 Australijczyków (pochowano na cmentarzach lub zostało wymienione na pomnikach w całej Europie).

Dywizjony RAAF biorące udział w operacji: 451, 453, 455, 460, 461, 462, 463, 464, 466, 467.

Oficerowie biorący bezpośredni udział w lądowaniu:
ppłk William („Bill”) Thomas Robertson, szef sztabu 51st (Highland) Infantry Division; 50th (Northumbrian) Infantry Division
mjr Henry Baynton Somer „Jo” Gullett, 2IC kompanii w 7th Bn, Green Howards, Gold Beach; OIC kompanii w 8th Bn, Royal Scots
mjr Douglas („Tim”) Vincent (od 7.06) XXX Corps, 7th Armoured Division i 43rd (Wessex) Infantry Division

Zobacz też:
https://en.wikipedia.org/wiki/Australian_contribution_to_the_Battle_of_Normandy

4. Pułk Ułanów (1. Pomorski)

W latach 1867-1870 w Bydgoszczy stał 2 szwadron Ulanen Regiment von Schmidt (1. Pommersches) Nr. 4 i stąd wyruszył na wojnę francusko-pruską (1870-1871). Po zakończeniu kampanii pułk stacjonował do 1884 r. w Diedenhofen (Thionville) w Lotaryngii a następnie w Toruniu.

Dyslokacja poszczególnych elementów pułku w okresie przed 1870 r. była następująca:
D. – Schneidemühl (Piła)
1. – Schneidemühl (Piła)
2. – Bromberg (Bydgoszcz)
3. – Nackel (Nakło)
4. – Dt. Krone (Wałcz)
5. – Schneidemühl (Piła)

W tym okresie funkcję dowódcy pułku pełnili:
1860 – v. Kleist
1866 – v. Schmidt
1870 – v. Radecke
1876 – Becker
1887 – Frhr. v. Entreß-Fürsteneck
Szefem pułku w latach 1861-1902 był General der Kavallerie Prinz Georg von Preußen (Friedrich Wilhelm Georg Ernst Prinz von Preußen, 1826-1902).

50 p. p. — nadanie nazwy.

50 pułkowi piechoty nadaję nazwę: „50 PUŁK PIECHOTY IM. FRANCESCO NULLO“.
W związku z tym zarządzam noszenie przez żołnierzy tego pułku na naramiennikach kurtek i płaszczy — zamiast dotychczasowej numeracji — inicjałów „F. N.“, według wzoru jak za­łącznik do niniejszej pozycji. Continue reading

Dzień Żołnierza (Na melodię: „Siekiera, motyka”)

Popularność Siekiery, motyki przeszła najśmielsze oczekiwania jej bezimiennych autorów. Piosenkę śpiewano nie tylko w Warszawie i w większych miastach Generalnej Guberni, ale również w oddziałach partyzanckich. Tekst został oparty na kanwie znanej i starej piosenki, jeszcze z 1917 r.: Co użyjem to dla nas, bo za sto lat nie będzie nas! Siekiera, motyka, piłka, kleszcze, chodźże Maniu, zatańcz jeszcze… Już przed wojną wykorzystywano tę melodię do przeróżnych tekstów. Na przykład w 1938 r. w książce „Wiersze żołnierskie” zamieszczono tasiemcowy utwór Dzień żołnierza pióra plut. rezerwy Aleksandra Fuska z Nowego Targu. Piosenka liczyła aż 27 zwrotek.
Continue reading