Archive for the ‘Czyżkówko’ Category

Tadeusz Rzepecki

piątek, Kwiecień 14th, 2017

Z inicjatywy, byłego już dyrektora Zespołu Szkół nr 16, p. Andrzeja Kaczmarka w 2008 r. ulica łącząca ul. Nad Torem z ul. Koronowską w sąsiedztwie szkoły na Czyżkówku otrzymała nazwę Tadeusza Rzepeckiego.

Tadeusz Rzepecki w latach 1968-1986 był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Koronowskiej 74.
(więcej…)

Czyżkówko na starej mapie

piątek, Październik 9th, 2015

W moje ręce wpadła stara, bo z końca XVIII lub początku XIX w., mapa Kanału Bydgoskiego. Ciekawy zapis nazwy Czyżkówka – Cziscowa.
Na tym fragmencie mapy widać zaznaczone wszystkie śluzy znajdujące się w obrębie miasta, drogi na Nakło, Mroczę i Koronowo oraz młyn Petersona (?).

cziscowa

Kościół ewangelicki na Czyżkówku

wtorek, Grudzień 17th, 2013

Gmina ewangelicko-unijna na terenie Czyżkówka, składająca się niemal wyłącznie z wyznawców narodowości niemieckiej uzyskała zgodę na budowę własnej świątyni na początku XX w. przy ul. Koronowskiej 12. Prace przy wznoszeniu i wyposażeniu kościoła trwały w latach 1906-1912. (więcej…)

Czyżkówko w hołdzie śp. Marszałkowi Piłsudskiemu.

wtorek, Maj 28th, 2013

Z inicjatywy prezesa Towarzystwa Obywateli przedmieścia Czyżkówko, p. Swakowskiego, ukonstytuowało się Zrzeszenie Towarzystw dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Ojca Narodu.
Akademia żałobna odbyła się 18 maja 1935 r. w sali p. Glapy. Sala tonęła w kwiatach, zieleni i sztandarach, kirem okrytych. Staż honorową pełnili harcerze i harcerki z proporczykami. Obok stanęły sztandary towarzystw: Tow. Robotników Katolickich, Tow. „Jedność”, Tow. śpiewu „Św. Cecylii”, Stow. Młodych Polek „Wiosna” i Stow. Panien Różańca św., jako przedstawiciele organizacyj przedmieścia Czyżkówko. (więcej…)

Czyżkówko AD 1962

czwartek, Kwiecień 4th, 2013

Plan Czyżkówka z mapy Bydgoszczy tzw. obrębówki z 1962 r.
(więcej…)

Czyżkówko buduje cmentarz.

poniedziałek, Październik 29th, 2012

Z polecenia ks. prob. Skoniecznego utworzył się na Czyżkówku komitet budowy cmentarza katolickiego. (więcej…)