Z chwilą powstania Instytutu Wojskowo-Geograficznego w 1919 r., w jego składzie utworzono dwie niezależne komórki: Wydział Kartograficzny kierowany przez ppłk Zdzisława Jaworskiego i Zakład Reprodukcyjny, pod kierownictwem mjr. Zygmunta Tymkowa. W owym czasie zadania Wydziału Kartograficznego ograniczały się jedynie do gospodarki mapami pozostawionymi przez zaborców, spełniał on zatem niejako funkcję składnicy map. W roku 1920 wzrost zapotrzebowania na mapy, będący wynikiem walk prowadzonych na wschodzie, spowodował rychłe wyczerpanie zapasów. Podjęcie produkcji oryginalnych map polskich w tym czasie, z braku potrzebnych materiałów źródłowych, odpowiednich przyrządów, doświadczenia, a nade wszystko braku koncepcji co do skali, konstrukcji i szaty graficznej polskiej mapy wojskowej, było jeszcze zupełnie nierealne. Jedyną możliwością było podjęcie produkcji map na podstawie istniejących materiałów kartograficznych pozostałych po zaborcach, czyli kontrreprodukcji map obcych. Do tego jednak również potrzebne były odpowiednie maszyny drukarskie wraz z oprzyrządowaniem i personelem fachowym. Ówczesna hala maszyn Zakładu Reprodukcyjnego WIG-u, pracująca pod kierunkiem Stefana Cukrzyńskiego, składała się z dwóch maszyn płaskich o formacie A0 i jednej małej maszyny płaskiej formatu B2, otrzymanych „w spadku” po niemieckich okupantach, Ich łączna wydajność wynosiła kilkaset odbitek jednokolorowych na godzinę. Natomiast przygotowanie maszyny do druku trwało około 2 godzin. Przy takim sprzęcie wykonanie odpowiedniej liczby map było nie do zrealizowania. Zmusiło to WIG do współpracy z prywatnymi zakładami graficznymi. W jej wyniku do końca 1920 r. wydano bez mała 2 mln map jednobarwnych.
Doświadczenia z lat 1919—1920 stały się podstawą reorganizacji instytutu w 1921 r. Objęła ona również Wydział Kartograficzny.
Szefem wydziału pozostał nadal płk Zdzisław Jaworski. Wydział został podzielony na trzy referaty: kartograficzny, kierowany przez ppłk. Jana Winterowskiego, reprodukcyjny, pracujący początkowo pod kierunkiem mjr. Zygmunta Tymkowa, a następnie mjr. Józefa Flecka oraz ewidencyjno-kartograficzny4.
Zadaniem Referatu Kartograficznego było opracowywanie i przygotowywanie do reprodukcji materiału kartograficznego. W skład referatu wchodziły grupy: konstrukcyjna, kartograficzna i rewizyjna. Zadaniem pierwszej z nich było opracowywanie konstrukcji matematycznej map oraz podanie obliczonych danych liczbowych. Zagadnienie to było dość istotne, ponieważ mapy zaborców, stanowiące materiał podstawowy, wykonywane były w różnych skalach i wielkościach, a także z różnymi południkami początkowymi. Zachodziła więc konieczność przeliczenia tych danych i dostosowania ich do formatu mapy polskiej w skali 1:100 000 z początkowym południkiem Ferro.
Do zadań grupy kartograficznej należało opracowywanie kartograficzne i generalizacja zdjęć oryginalnych i map reambulowanych według wymagań danej skali, jak również opracowywanie wszelkich map, planów, schematów itp. Dzieliła się ona na trzy działy: Mapy Polskiej (1 :25 000, 1 :100 000 i 1 :300 000), kontrreprodukcji i prac specjalnych. Zadaniem grupy rewizyjnej była ostateczna kontrola prac kartograficznych. Dzieliła się na: dział Mapy Polskiej i prac specjalnych, dział kontrreprodukcji i dział korekty kartograficznej.
Do zadań Referatu Reprodukcyjnego należało: wykonywanie płyt graficznych z przygotowanego przez Referat Kartograficzny materiału, drukowanie map oraz wykonywanie płyt archiwalnych. Referat dzielił się na grupy: fotomechaniczną (fotografia, laboratorium chemiczne, kopiarnia, heliograwiura, retusz na szkle), litograficzną (grawernia, retusz na płytach) i grupę pras (prasy pośpieszne, ręczne, drukarnia, introligatornia, szlifiernia).
Referat Ewidencyjno-Kartograficzny zajmował się: prowadzeniem ewidencji wszystkich zmian zachodzących między pierwszym a następnym wydaniem mapy, wprowadzaniem tych zmian na arkusze ewidencyjne, a następnie na matryce, ustalaniem nazewnictwa na opracowanych mapach, gromadzeniem, katalogowaniem i przechowywaniem materiału kartograficznego. Stosownie do powyższych zadań referat dzielił się na grupy: ewidencyjną, redakcji opisowej i nomenklatury oraz archiwum.
Podana struktura organizacyjna Wydziału Kartograficznego dotyczy lat 1921—19265. Po roku 1926 nastąpiły znaczne zmiany zarówno w liczbie, jak i organizacji referatów.
Ze składu Wydziału Kartograficznego został wydzielony Zakład Reprodukcyjny i podporządkowany szefowi instytutu. Wydziałem Kartograficznym od 1.III.1926 r. kierował mjr Józef Szajewski. Wydział podzielono na cztery referaty. Referat Przygotowawczy — składał się z działów: statystycznego, konstrukcyjnego i archiwum map. Pracowało w nim 5 oficerów i 4 pracowników cywilnych. W Referacie Planów pracowało 3 oficerów i 10 kartografów cywilnych. Referat Map Taktycznych zatrudniał 5 oficerów i 15 kartografów cywilnych, a czwarty z referatów, zajmujący się opracowywaniem map strategicznych, zatrudniał 7 oficerów i 14 pracowników cywilnych. Ponadto w ramach wydziału pracowała drukarnia podręczna, obsługiwana przez pracownika cywilnego. Ogółem w Wydziale Kartograficznym łącznie z szefem i pracownikami pomocniczymi pracowało 67 osób (21 oficerów i 46 pracowników cywilnych).
Zakład Reprodukcyjny posiadał jedynie personel cywilny. Składał się z działów: laboratorium chemicznego, fotochemigraficznego, litograficznego, archiwum matryc i introligatorni. Wraz z kierownikiem i personelem pomocniczym pracowało w nim 23 osoby.
Trudno z całą pewnością powiedzieć, jak długo utrzymała się podana struktura organizacyjna, prawdopodobnie nie dłużej niż kilka czy kilkanaście miesięcy, ponieważ już w 1928 r. organizacja jest zupełnie inna.
Włączenie Zakładu Reprodukcyjnego do Wydziału Kartograficznego nastąpiło prawdopodobnie w początkach 1928 r. Szefem wydziału został mianowany awansowany do stopnia podpułkownika Józef Szajewski. Wydział podzielono na dwa referaty: kartograficzny i reprodukcyjny. Kierownikiem Referatu Kartograficznego był mjr Wiktor Brenneisen. W ramach tego referatu pracowały działy: przygotowawczy (kpt. Franciszek Biernacki), ewidencji kartograficznej, konstrukcji, planów czyli map szczegółowych (1 :25 000), mapy taktycznej (1 : 100 000), map operacyjnych i innych (przeglądowej, samochodowej, Międzynarodowej Mapy Świata) oraz archiwum. Referatem Reprodukcyjnym kierowali kolejno: kpt. Stefan Sokołowski (do połowy 1928 r.), kpt. Lucjan Lejman (do września 1939 r.). W skład referatu wchodziło siedem działów: grawernia (retuszernia), fotografia, szlifiernia, przedruki, chemigrafia, maszyn drukarskich, laboratorium chemiczne (kpt. Alfred Bojarski) i zecernia. Podana struktura organizacyjna wydziału odnosi się mniej więcej do lat 1928—1929. Lata 1926—1931 obfitowały w ciągłe zmiany i reorganizacje, mające na celu wypracowanie najodpowiedniejszej organizacji. Poszczególne źródła podają tak różne struktury organizacyjne i stany osobowe, że dokładne ich ustalenie jest niemożliwe. Nie będzie zapewne dużym błędem, jeżeli stan personalny Wydziału Kartograficznego w 1928 r. przyjmiemy w granicach 95 osób (w tym 25 oficerów), a dla 1930 r. — około 142 osób.
W latach 1926—1932 nastąpił znaczny wzrost parku maszynowego WIG-u. Początkowo, w 1927 r. zakupiono dwukolorową rotacyjną maszynę offsetową o wydajności 800 map na godzinę i dwie litograficzne maszyny płaskie dużego formatu. W latach 1930—1931 zakupiono w Niemczech dwie dwukolorowe maszyny offsetowe typu „PLANETA”. W roku 1932 sprowadzono angielski dwukolorowy offset typu „MAN”, o wydajności 1800 ark. na godzinę, sprzedając jednocześnie stary offset z 1927 r. oraz dwie stare maszyny litograficzne płaskie. W tymże samym roku zakupiono w Niemczech jednokolorowy offset typu „TERCJA”. Ogółem w 1932 r. WIG posiadał: trzy maszyny offsetowe dwukolorowe, jeden offset jednokolorowy, dwie płaskie maszyny litograficzne dużego formatu i jedną małego formatu. Rozbudowa parku maszynowego możliwa była m.in. dzięki otrzymaniu w 1930 r. nowych pomieszczeń, przystosowanych do prowadzenia prac reprodukcyjnych w budynku przy AL Jerozolimskich 91. Dotychczasowa hala maszyn mieściła się w sali gimnastycznej byłej szkoły.