W technice wykonywania map 1:100.000 i 1:300.000 wprowadzono w 1932 r. pantograwiurę na płytach cynkowych, w celu lepszego niż dotychczas wykonania druku błękitnego, jako tła do oryginalnego rysunku sytuacji. Do tego czasu druki błękitne wykonywane były za pomocą fotoreprodukcji unacześnianych map dawnych, zmniejszonych do odpowiedniej skali. Metoda pantograwiury polegała na przeniesieniu przy użyciu pantografu szkieletu sytuacyjnego rylcem na płytę cynkową, spreparowaną odpowiednią emulsją. Na płycie tej wykonywano w skali 1:75.000 lub 1:250.000 matematyczną konstrukcję siatki geograficznej i prostokątnej (kilometrowej) oraz nanoszono punkty trygonometryczne. Pracę konstrukcyjną wykonywano na koordynatografie. Następnie metodą pantograwiury przenoszono z polowych materiałów topograficznych, szkielet sytuacyjny.
Po preparacji litograficznej (wytrawieniu), za pomocą płyty cynkowej wykonywano druk błękitny na planszy rysunkowej. Był on tłem do zredagowania i wykreślenia czystorysu. Druk błękitny wykonany metodą pantograwiury miał dwie ważne zalety w stosunku do druków błękitnych, wykonanych metodą fotograficzną. Gwarantował dokładność geometryczną położenia poszczególnych punktów i elementów czystorysu oraz dawał czysty obraz znacznie ułatwiający kartografowi wykonanie czystorysu.
Metodę pantograwiury z jeszcze lepszym skutkiem zastosowano również do wykonywania rysunku warstwie. Po spreparowaniu płyty cynkowej w odpowiedniej skali, wykonywano z niej druk w kolorze czarnym, bezpośrednio na arkusz czystorysu. W ten sposób otrzymywano bez konieczności kreślenia gotowy czystorys rysunku rzeźby terenu. Po przeprowadzeniu jedynie niewielkich retuszy (pogrubienia linii itp.), czystorys był gotowy do powielania. Wprowadzenie metody pantograwiury pozwoliło znacznie skrócić czas wykonywania czystorysów (przy czystorysie rzeźby terenu, ponad trzykrotnie).