62. Pułk Piechoty
62 pułk piechoty przemianowano w dniu 7 stycznia 1920 roku z 8. pułku strzelców wielkopolskich, zorganizowanego na froncie wielkopolskim w okresie od marca do czerwca 1919 roku z batalionów: pleszewskiego, środzkiego i żołnierzy batalionu zapasowego 12. pułku strzelców wielkopolskich. Batalion pleszewski zapoczątkowany jedną kompanią już 10 listopada 1918 roku i środzki sformowały się pod koniec grudnia 1918 roku z wielkopolskich kompanij powstańczych wywodzących się z Pleszewa, Środy, a także z innych miejscowości, położonych na wschód i południowy wschód od Poznania. Natomiast oddziały 12. pułku strzelców wielkopolskich pochodziły głównie z okolic Jarocina i Krotoszyna. Continue reading
Pułk 62.
Drużyna piłkarska 62 p.p.
Piłkarski mistrz DOK VIII – 1924
Turniej o mistrzostwo D.O.K. VIII został rozegrany przez zwycięzców dywizyjnych zawodów w piłce nożnej. Mistrzem D.O.K. VIII w 1924 r. po raz trzeci została drużyna 63 p.p., która tym razem w turnieju zwyciężyła zespół 62 p.p. (7 : 3), oraz 64 p.p. (3 : 0 – walkower). Brak jest informacji o wyniku spotkania między zespołami 62 p.p. oraz 64 p.p., można więc założyć, że i ten mecz został przez mistrza 16 D.P. oddany walkowerem. Nagroda przechodnia (srebrny puchar) pozostał w dowództwie 63 p.p. na stałe.
stad. 24/40/24
Wiosenny bieg przełajowy w Bydgoszczy.
29 kwietnia 1923 r. (niedziela) odbył się w Bydgoszczy wiosenny bieg przełajowy, w którym oprócz zawodników wojskowych wzięli udział członkowie Klubów Sportowych cywilnych i Sokoła.
Trasa biegu wynosiła 4.000 mtr, w terenie lesistym, miękkim, z metą na bitej drodze. Zawody wypadły pod każdym względem bardzo dobrze — tłumy publiczności, około 4 tysięcy, 45 zawodników na starcie i uzyskane wyniki dają ogólny obraz odbytych zawodów. Czołówka zawodów wyglądała następująco:
1. aspirant Kęsy Władysław (Szkoła Oficerska) – 14,39.5
2. Orczykowski (Sokół) – 14,42.4
3. Starczewski (Sokół) – 14,59.6
Przed biegiem przełajowym urządzone zostały zawody wojskowe, w których brało udział 6 oddziałów po 40 ludzi.
Zawody te polegały na przebyciu 1000 mtr. w pełnym rynsztunku żołnierskim, w tym:
– 600 mtr. — biegiem,
– 3-minutowy odpoczynek
– 240 mtr. – biegiem,
– 50 mtr. — bieg chyłkiem,
– 30 mtr. — bieg na czworakach,
– 20 mtr. — pełzanie,
– 60 mtr. — bieg.
Celem tych zawodów było dać obrać przygotowania bojowego oddziałów garnizonu Bydgoskiego. Kolejność na mecie:
1. Szkoła Oficerska – 7,48.5
2. 62 p. p.,
3. 15 p. a. p.,
4. 61 p. p.,
5. 16 p. uł.
6. Szkoła Pilotów.
Zawody organizował z ramienia Komendy Garnizonu i Komitetu Wychowania Fizycznego m. Bydgoszczy — kpt. Połomski z Oficerskiej Szkoły dla Podoficerów.
Źródło: Sportowiec 1923-1-11-12
Spółdzielnia 62 p.p. Wlkp.
Spółdzielnia 62 p.p. Wlkp. w Bydgoszczy z ograniczoną odpowiedzialnością i udziałami została wpisana do rejestru spółdzielni bydgoskiego Sądu Powiatowego 20 października 1925 r. (pod nr 114).
Continue reading
Ryngraf 62 pp
Duży ryngraf z odznaką pamiatkową 62 pp i inskrypcją na odwrocie:
W podziękowaniu / Opatrzności Bożej / – 62 pp 24.XII.1939r. / ppor. Kazimierz / Piątkowski
Continue reading
Korpus podoficerski 62 p.p.
O ile ustalając skład korpusu oficerskiego pułku można posiłkować się Listami Starszeństwa i Rocznikami Oficerskimi, to w przypadku korpusu podoficerskiego takiej możliwości nie mamy. Można posiłkować się listami odznaczeniowymi, rozkazami, a także artykułami prasy lokalnej i wojskowej. Continue reading
Uroczystości wojskowe w Bydgoszczy
Dzień 4-go sierpnia 1924 r. był dniem uroczystym dla garnizonu bydgoskiego. Obchodzono tam bowiem parę różnorodnych świąt wojskowych, które zaszczycił swoją obecnością p. Prezydent Rzeczypospolitej. Był to drugi dzień pobytu p. Prezydenta w grodzie nad Brdą. Pierwszy poświęcony był sprawom cywilnym, drugi – prawie wyłącznie wojskowym. Continue reading
Tablica 62 pp w koszarach przy ul. Warszawskiej
11 maja 2013 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika z tablicą poświęconą żołnierzom 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej poległym podczas II Wojny Światowej. Continue reading
Orkiestra 62 PP Wlkp.
Powstała w marcu 1919 założona przez sierż. Jana Kwiatkowskiego. Od 1920 jej kapelmistrzem był chor. Władysław Tomaszewski od 1924 por. Stanisław Grabowski. Prawdopodobnie była to najlepsza orkiestra okręgu VIII Korpusu w Toruniu. Często zajmowała pierwsze miejsca na konkursach DOK VIII. Koncertowała często poza Bydgoszczą. Posiadała najlepszy zespół symfoniczny. W ramach zespołu działała orkiestra teatralna grająca w Teatrze Miejskim w sezonie 1920-1923 prowadzona przez chor. Władysława Tomaszewskiego.
Continue reading
Pomnik na dziedzińcu koszarowym
Dziś dwie fotki przedstawiające pomnik 62 pp stojący na dziedzińcu koszarowym.
Continue reading
Koszary na Warszawskiej
Międzyoddziałowe zawody strzeleckie piechoty
W myśl Instrukcji wyszkolenia kontyngensu piechoty — część I. dywizje piechoty miały przeprowadzić międzyoddziałowe zawody strzeleckie celem wyłonienia mistrzowskiej kompanii i pułku danej DP.
Continue reading
Kradzież w Kasynie Oficerskim
Z doniesień prasy:
Continue reading
Groby, kwatery i cmentarze wojenne na szlaku 62 p.p.wlkp.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego szlak bojowy 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej wiódł przez miejscowości:
Wojnowo – Trzemiętowo – Wierzchucinek, Smukała Dolna
Wojnowo – Mochle – Szczutki – Tryszczyn – Bożenkowo
Opławiec – Czyżkówko – Bydgoszcz
Emilianowo – Piecki – Brzoza – Łążyn
Gniewkowo – Radziejów – Brześć Kujawski – Lubranie
Chodecz – Lubień Kujawski – w kierunku na Gąbin
rejon płd. od Włocławka: Nakanów – Chodecz
Nakanowo Nowe, Pustki Wilkowickie, Pustki Choceński, Czerniewice, Grabkowo, Szczutkowo, Wiktorowo, Kłóbka
Dalsze działania w rejonie Gąbina odbywały się poza terenem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.
Continue reading